איך לטפל בכאבים?

טיפול בכאבים בספא

טיפולים בכאבים, ובעיקר בכאבים כרוניים, הם מגוונים כמעט כמו הסיבות לכאבים אלה. קיימות היום גישות טיפוליות רבות (כולל תרופות עם ובלי מרשם, טכניקות גוף/נפש או דיקור סיני), עם זאת כאשר מדובר בטיפול בכאב כרוני, לרוב אין טכניקה אחת שתוכל להקל באופן מלא על הכאב, לכן שילוב של מספר טכניקות טיפוליות עשוי להיות הפתרון המתאים לכם.

טיפול תרופתי – עם וללא מרשם

על כאבים קלים ניתן להקל על ידי תרופות ללא מרשם (כמו פרצטמול) או תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים (כמו אספירין). בשוק זמינים גם משככי כאבים מקומיים כמו קרם או תרסיס המוחל על העור, כדי להקל על כאבים ודלקות משרירים ומפרקים כואבים.

אם התרופה ללא מרשם חא מספקת הקלה, הרופא עשוי לרשום לכם תרופה חזקה יותר שגורמת להרפיית שרירים (כמו ואליום) או להקלה על כאבי שרירים ושלד (כמו סימבלטה). זריקות סטרואידים במפרק הכואב יכולות גם הן להפחית נפיחות ודלקת.

פיזיותרפיה

פיזיותרפיה משתמשת בטכניקות מיוחדות המשפרות את התנועה והתפקוד שנפגעו, ובכך מסייעת לשיכוך הכאבים. טכניקות אלה כוללות מתיחה, חיזוק ושיכוך כאבים.

טיפולים אלטרנטיביים

הנה כמה טיפולים אלטרנטיביים שעשויים להקל על הכאב שלכם. 

 • טיפולי גוף/נפש – טיפולים אלה נועדו לסייע ליכולת הנפשית להשפיע על התסמינים ועל תפקודי הגוף. טיפולים אלה כוללים גישות שונות להקלה על אי הנוחות הקשורה לכאבים כרוניים, כגון:
  • טכניקות הרפיה
  • מדיטציה
  • דמיון מודרך
  • ביופידבק
 • דיקור סיני – אקופונקטורה – נחשב כטיפול מפחית כאב באמצעות הנעת שחרור אנדרופינים (כימיקלים החוסמים כאב). הדיקור במחט גורם לשריר המגורה לשלוח מסר למערכת העצבים המרכזית (המוח ועמוד השדרה), אשר מצדם מתחילים לשחרור אנדורפינים שחוסמים את העברת מסר הכאב אל המוח. 
 • עיסוי וטיפול כירופרקטי או אוסטאופתי, יעילים לטיפול בכאבי גב וצוואר. העיסוי עצמו מפחית את המתח בגוף, משפר את זרימת הדם, ובכך מפחית גם את נוכחותם של חומרים שעלולים לגרום לכאב. טיפול בעיסוי רפואי (כמו גם מניפולציות כירופרקטיות), מקל מאוד על כאבי גב וכאבי ראש כרוניים. 

תוספים תזונתיים

 • תוספים תזונתיים – תוספי תזונה ועשבי תיבול כמו שמני דגים, ג׳ינג׳ר או כורכום, יכולים להקל על הכאב. אם כי, יש צמחי מרפא מסוימים שעשויים לקיים אינטראקציה עם תרופות שאתם כבר נוטלים עבור כאבים או מצבים אחרים, וזו עלולה להזיק לבריאות. לכן, חשוב להתייעץ עם הרופא. 

לסיכום המאמר

 • גישות תזונתיות לטיפול בכאב – יש הממליצים על אכילת מזונות צמחיים המכילים חומרים אנטי דלקתיים, וכך להקל על הכאב על ידי הגבלת הדלקת. יש עדויות לכך שדיאטה צמחונית גולמית יכולה להועיל לכאבים מפיברומיאלגיה, אבל אלה עדיין לא הוכחו מחקרית. לעומת זאת, מחקר שבדק נשים עם תסמיני קדם וסת, העלה שתזונה צמחונית דלת שומן קשורה לירידה בעוצמת הכאב ובמשך זמן הכאב. 

עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע את יעילותו של השינוי התזונתי כדרך לטיפול בכאב.

 

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן