כאבים אחרי עיסוי

טומוקו עיסוי עמוק

אנשים מגיעים לעיסוי כדי לשחרר שרירים תפוסים, לזרז תהליכי החלמה, לשפר תהליכים של חילוף חומרים בגוף, לשפר זרימת דם וגם להוסיף רוגע ושחרור לנפש.

מכיוון שזו הציפייה של האנשים, חלקם מוצאים את עצמם מופתעים כאשר לאחר העיסוי הם חווים כאבים.

ובכן, אפשר להירגע, כאבים לאחר עיסוי הם דבר מוכר ואף צפוי. כאבים בעיקר "מספרים" לנו שהטיפול עובד ומשהו קורה לגוף (שחרור שרירים, המרצת דם וכדומה).

מדוע נוצרים כאבים לאחר עיסוי?

עיסוי דומה במידה רבה, לפעילות גופנית מאומצת לאחר תקופה ללא פעילות. התוצאה היא, חוסר נוחות של הגוף שלמעשה יצא מאזור "הנוחות" שלו.

בין הסיבות העיקריות להיווצרות כאב לאחר עיסוי ניתן לציין:  

  • עיסוי אזורי שרירים שאינם פעילים, על כן השריר שאינו מורגל, מגיב ללחץ ומתיחה שהופעלו עליו
  • הגוף אינו מורגל לטכניקת העיסוי ומגיב לנגיעות, לחצים ומתיחות מסוג שאינו מכיר על שרירים ומפרקים
  • נוצרה מתיחת יתר של השרירים במהלך העיסוי
  • מידת האינטנסיביות ומשך הזמן של העיסוי. ככל שהעיסוי ארוך יותר ומבוצע ברמה אינטנסיבית גבוהה ובעומק פיזי גבוהה, כך רמת התנגדות השרירים לשינוי תהיה גבוהה יותר ומכאן גם התגובה שלהם.

מה עושים כאשר יש כאבים לאחר עיסוי?

מנוחה – הדרך הטובה ביותר להתמודד עם כאבים שנוצרו לאחר עיסוי היא לתת לגוף מנוחה. הגוף צריך זמן לעשות את שלו ומומלץ להימנע מחזרה לעבודה מאומצת ופעילות פיזית.

מים – הרוו את הגוף בנוזלים, בעיקר מים. המרצת הדם, יציאת רעלים דורשת אנרגיה מהגוף והוא זקוק למים, לכן חשוב לשתות לאחר העיסוי וביום יומיים שלאחריו.

אמבטיה – שהות של 15-20 דקות באמבטיית מים חמה יכולה להקל על תחושות הגוף לאחר העיסוי

האם כאבים אחרי עיסוי יכולים להיות מסוכנים?

מרבית האנשים העוברים טיפול עיסוי (על סוגיו השונים) אינם חווים כאבים או חוסר נוחות. לעיתים יש תחושה של כיווץ, מתיחה או כאב הקשורים לתגובת הגוף שלכם לעיסוי.

כאב לאחר עיסוי יכול להיות מדאיג, אם הוא כאב לא תואם לתגובה רגילה של הגוף שלכם לאחר עיסוי, במידה והוא נמשך מעל יומיים או שמקשה אליכם בתפקוד היומיומי.

במצבים כאלו, מומלץ ליצור קשר עם המטפל ולשמוע את התייחסותו בהתאם לידע והניסיון שלו. במקביל ניתן לפנות לרופא מתאים.

בחירת העיסוי הנכון והכנות מקדימות

כדי להימנע מכאבים משמעותיים לאחר העיסוי חשוב להתאים את סוג העיסוי לגוף ולמצב הרגשי וגם להגיע מוכנים לטיפול.

התאמת הטיפול – אם עיסוי אינו טיפול קבוע בשגרת החיים שלכם או אם אתם נמצאים במתח או הגוף שלכם אינו פעיל במיוחד, ייתכן שהטיפול המתאים יהיה טיפול קל ולא בעל עומק ועוצמה. את הבחירה לסוג הטיפול המתאים יש לעשות עם בעל המקצוע המבצע את העיסוי.

הכנה מקדימה – הגיעו לעיסוי לאחר מנוחה קלה, רגועים ככל הניתן, שתו הרבה מים בכדי שגופכם יהיה רווי ויותר משוחרר, הימנעו ממשקאות אלכוהולים או בעלי קפאין.

 

לסיכום

כאבים לאחר עיסוי הם תגובה טבעית של הגוף לסדרה של לחצים ומתיחות שהופעלו עליו. הגוף (במיוחד גוף שאינו פעיל באופן קבוע) מגיב לחוויה והיא יכולה להתבטא ברמה מסוימת של כאבים.

לרוב מדובר בכאבים "בריאים" שהם חלק מתהליך ההתמודדות וההתחדשות של הגוף. במקרה שהכאבים חזקים מאד, מקשים על יכולות תפקוד ונמשכים מעבר יותר מיומיים מסיום העיסוי, מומלץ לפנות למטפל או לרופא.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן